E-Ticaret Sistemlerinde Sık Karşılaşılan Hatalar

Özellikle son yıllarda teknolojinin ve internetin hayatımızın her alanına girmeye başlamasıyla birlikte değerini arttıran e-ticaret sektöründe kullanılan ücretli ve ücretsiz e-ticaret sistemleri ile isteyen her girişimci kendi kişisel ya da kurumsal online alışveriş sitesini kolaylıkla kurabilir.

Online alışveriş siteleri bir kez kurulduktan sonra geriye ürün ya da hizmetlerin satışlarını izlemek kalır. Ancak bazı durumlarda zaman içerisinde gerçekleşen online satışlar, site sahiplerinin beklentileri altına düşebilir. Böyle durumlarda aslında fark edilmese bile e-ticaret sitesinin bekleneni verememesinin asıl nedeni kurulum aşamalarında yapılan ve bilinmeyen bazı hatalardır. Bu nedenle kurulması planlanan e-ticaret sitesinin istenen satış grafiklerine ulaşabilmesi için e-ticaret sistemlerinin kurumunda sık yapılan hatalara karşı dikkatli olunması ve bu hatalardan kaçınılması çok önemlidir.
Günümüzde modern e-ticaret altyapı sistemleri ile kurulan sayısız online alışveriş sitesinde, site kurucularının tecrübesizliği nedeniyle görülen bu hataları belli başlı bazı başlıklar altında toplamak mümkündür. E- ticaret sistemlerinin kurumunda sık yapılan hatalara dikkat ederek online alışveriş sitesinde gerekli düzenlemeleri yapacak girişimcilerin ise düşük satış grafiklerini yükseltmeleri kaçınılmaz bir başarı olacaktır.
Online Alışverişte Karışık Ödeme Süreçleri
E-ticaret sistemlerinde satışları kötü yönde etkileyen ilk konu; ödeme sürecinin oldukça uzun adımları içeriyor olmasıdır. Siteden ürün ya da hizmet satın almak isteyen kullanıcılar, satın alma aşamalarında uzun süren ödeme kısımlarında ilerledikçe sıkılmakta ve çoğu zaman satın almak üzere oldukları ürün ve hizmetleri iptal ederek siteden ayrılmaktadırlar. Bu nedenle e-ticaret sistemlerinin kurulumunda ödeme sürecini mümkün olduğunca sade ve kısa tutmak gerekir.
Online Alışverişte Sorunlu Site İçi Arama Özellikleri
E-ticaret altyapılarında sitede yer alan arama alanının çalışmıyor olması da satışları düşürücü bir etkidir. Hizmet ve ürünlerin sitede aratılarak bulunamaması ya da sitenin ayrıntılı arama filtrelerine sahip olmaması, ziyaretçilerin ürünlere ulaşabilmelerine engel olduğu için negatif bir izlenim bırakmakta ve alıcıları siteden uzaklaştırmaktadır.
Online Alışverişte Kalitesiz Ürün Görselleri
E-ticaret sistemlerinin kurulumunda gerçekleşen ürün ve hizmet girişlerinde, düşük çözünürlüklü ve yetersiz görsel girişi yapmak satışları azaltan bir diğer konudur. Ürün ya da hizmet fotoğraflarının müşteriler tarafından ne olduğunun anlaşılamaması halinde, bu durum doğrudan satışları etkilemekte ve satış grafiklerinin düşmesine neden olmaktadır.
Online Alışverişte Yetersiz Ürün Açıklamaları
E-ticaret sistemlerini kurarken ürün ve hizmet girişi esnasında girilen içerikle alakalı yeterli ve açıklayıcı bilgi verilmemesi, satış oranlarının düşmesine neden olur. Çünkü müşteriler bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce hakkında olabildiğince bilgi sahibi olmak ister ve sonrasında alıp almayacağına karar verir. Bu nedenle online alışveriş sitesinde başarıyı yakalamak isteyen e-ticaret sitesi yöneticilerinin mutlaka ürünlerini açıklayan ve detaylandıran içerikler hazırlamaları gerekir.
Online Alışverişte Sınırlı Ödeme Seçenekleri
Sınırlı ödeme seçenekleri de yine e-ticaret sistemlerinin kurulumunda sık yapılan hatalardan birisidir ve satış yüzdelerinin düşmesine sebebiyet verir. Zira kimi site kullanıcıları ödeme şekli olarak kredi kartı ya da havale seçeneğini tercih ederken kimileri ise ön ödemeli sistemleri talep edebilir. Bu yüzden sunulan ödeme opsiyonlarını arttırmak e-ticaret sitelerinde başarı için kaçınılmaz bir gereksinimdir.
Online Alışverişte Gizli Kargo Ücretleri
E-ticaret sistemlerinin kurulumu esnasında bir başka hata ise siteden satın alınan ürün ya da hizmetlerin gönderiminde gizlice eklenen ve son ana kadar belli edilmeyen kargo ücretleridir. Kargo masraflarının site ziyaretçilerine doğru şekilde aktarılmaması müşteriler üzerinde fazlasıyla güvensizlik yaratacağı için bu hususa özellikle dikkat etmek önemlidir. Bundan dolayı e-ticaret sitesi kurulumu yaparken kargo ücretlerinin net şekilde ve önceden belirtildiğinden emin olunmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir