Ücretli ve Ücretsiz E Ticaret Sistemlerinin Arasındaki Farklar

fark

Online bir alışveriş platformu üzerinden potansiyel müşterilerine ürün ya da hizmet sağlamayı hedefleyen girişimcilerin tercih ettiği e-ticaret sitesi altyapıları, günümüzde ücretli ve ücretsiz e-ticaret sistemleri olarak ikiye ayrılır. Hem ücretli hem de ücretsiz e-ticaret sistemlerinin kendilerine has bazı özellikleri bulunur ve girişimciler de bu iki farklı e-ticaret sitesi çözümünden bütçe ve ihtiyaçları doğrultusunda dilediklerini tercih edebilirler.

Ücretli e-ticaret sistemi altyapıları profesyonel e-ticaret sistemleri

olarak da tanımlanabilirken, ücretsiz e-ticaret site altyapılarına ise açık kaynak kodlu e-ticaret sistemleri adı verilir. Açık kaynak kodlu e-ticaret sistemleri için herhangi bir ücret ödenmemektedir fakat profesyonel e-ticaret sistemlerinde yazılımcı firma tarafından belirlenen bazı ücretler ve üyelik paketleri bulunur. Dileyen girişimciler, profesyonel e-ticaret sistemlerini aylık veya yıllık üyelik şeklinde satın alabilecekleri gibi sınırsız ve kalıcı olarak da temin edebilirler.

E-ticaret sektörü konusunda tecrübesiz olan ya da bu sektöre yeni yeni alışmaya çalışan pek çok firma, ücretli ve ücretsiz e-ticaret sistemleri karşılaştırması yapmak yerine e-ticaret siteleri için ihtiyaç duydukları e-ticaret sistemlerinde doğrudan ücretsiz altyapılara yönelirler. Ancak bu şekilde hareket etmeleri durumunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaları yüksek ihtimaldir.
Peki, ücretsiz e-ticaret sistemi çözümlerinde bunca sorun meydana gelirken ve e-ticaret sitesi sahipleri çoğu zaman zor durumda kalabilirken, profesyonel e-ticaret sistemi altyapıları nasıl bu kadar problemsiz bir şekilde çalışır?
Bu sorunun cevabını bulabilmek için ücretli ve ücretsiz e-ticaret sistemleri karşılaştırmasına bakmak gerekir. Bu karşılaştırma sayesinde girişimciler iki farklı e-ticaret sistemi altyapısı konusunda da bilgi edinebilir ve kendileri için en doğru olan modelin hangi e-ticaret sistemi çözümü olacağına rahatlıkla karar verebilirler.
Fark 1: Ödeme Bölümü ve Sunucu Güvenliği
Ücretli e-ticaret sistemleri altyapılarında girişimci site sahiplerinin site güvenliğini tam anlamıyla sağlayabilmek için e-ticaret sistemlerinin bulunduğu sunucularda yoğun güvenlik önlemleri alınır. Bu tür sistemlerde yer alan IPS-IDS yazılımları e-ticaret sitelerine zarar verebilecek olası tehlikeleri ve tehditleri hızlı bir şekilde engelleyerek siteleri koruma altında tutarlar. IPS-IDS yazılımlarının yanı sıra, yine gelebilecek her türlü saldırıyı önlemek amacıyla Firewall ve saldırı anında e-ticaret sitesi verilerinin kaybolmasını engelleyen RAID5 yedekleme çözümleri, ücretli e-ticaret altyapısı sahiplerinin faydalanabileceği diğer imkanlardandır. Ücretli altyapıların ödeme bölümlerinde 128-256 bit SLL şifreleme kullanıldığı için siteye gelerek alışveriş yapan ve ürün ya da hizmet satın alan tüm müşterilerin her türlü ödeme ve kimlik bilgisinin güvenliği sağlanır. Bu nedenle ücretli e-ticaret sistemleri kullanan siteler, müşteriler için öncelikli tercih sebebidir.
Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan e-ticaret sistemlerinde ise güvenlik açıklarının çok fazla olması e-ticaret sitelerini her türlü saldırıya açık hale getirir. Bu yüzden ücretsiz e-ticaret sistemlerinin site güvenliği konusunda riskli bir gruba girdiğini söylemek mümkündür.
Fark 2: Problemsiz Ödeme Sistemleri Kurabilme
Ücretli e-ticaret altyapılarında her türlü online ödeme sistemi hiçbir problem yaratmadan kurulabilir. Bu sistemlerde sanal pos ile 3D secure hizmetlerinin yanı sıra, PayPal, Paynet ve iPara gibi ödeme sistemleri de çok kısa bir sürede siteye eklenebilir. Ücretsiz e-ticaret sistemlerinde ise bu tür ödeme yöntemleri ancak ek ödemeler ile gerçekleştirilebilir.
Fark 3: Banka ve Firmalarla Yapılan Anlaşmalar
E-ticaret sistemlerinde ücretli çözümler sağlayan firmalar, belli başlı şirketlerle iş birliği içerisinde olurlar. Böylelikle kargo ve banka kuruluşları ile yapılan anlaşmalar sayesinde e-ticaret sitesi üzerinden yapılan alışverişlerde Türkiye’nin tamamına daha uygun fiyatlar üzerinden kargolama seçenekleri bulunur. Sanal pos ihtiyacında Garanti ve Finansbank posları ücretsiz şekilde temin edilir. Dileyen e-ticaret sitesi sahipleri Akbank sanal posunu ise yüzde 50 daha uygun olacak şekilde web sitelerine ekleyebilirler. Ücretli e-ticaret sistemlerinde bu şekilde sağlanan anlaşmalar ne yazık ki ücretsiz e-ticaret altyapılarında mevcut değildir.
Fark 4: Müşteri Desteği ve Güncelleme Alma İmkânı
Ücretli e-ticaret sistemleri kendilerinden hizmet alan müşterilerine ihtiyaç duydukları anda teknik destek olanağı sağlarken, ücretsiz e-ticaret altyapılarında anında teknik destek alabilme imkânı mevcut değildir. Benzer şekilde ücretli e-ticaret sistemlerinde yeni güncellemeler ve versiyonlar yazılımcı firmalar tarafından yapılırken, ücretsiz e-ticaret sistemlerinde site sahiplerinin tüm bu işlemleri kendileri gerçekleştirmeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir